Noc z soboty na niedzielę dla mieszkańców Görlitz przy Berliner Straße zakończyła się przed 6 rano, gdy młodzi ludzie szli przez miasto wykrzykując hitlerowskie hasło "Sieg-Heil". Na miejsce wezwano policję.
Znany Filip Springer, Marcin Wawrzyńczak oraz Emilia Smechowski – to tylko niektórzy autorzy, którzy wystąpią podczas czerwcowych Dni Literatury nad Nysą. W tym roku dopasowano format do panujących obostrzeń.
Barak z czasów II wojny światowej ma zostać przeniesiony w nowe miejsce - Miejsce Pamięci Narodowej byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A. Przedsięwzięcie będzie miało charakter międzynarodowy.
Po pierwszych, zakończonych sukcesem Dniach Tańca (TanzTage) Görlitz, które odbyły się w zeszłym roku w ramach festiwalu ZukunftsVisionen, organizatorzy właśnie szykują się do jej drugiej edycji. Tym razem w nowej, naznaczonej pandemią wersji online.
Pod dwóch latach przerwy z powodu pandemii, na ulice Görlitz i Zgorzelca wrócił Europamarathon. Najwięksi śmiałkowie pokonali ponad 20 km, ale można było się też zmierzyć z dystansem 10 czy 5 km. Międzynarodowy maraton przyciąga wielu fanów biegania, a w tym roku odbył się już 17 raz. Zobacz zdjęcia!
Nad jeziorem Berzdorfer See w Görlitz powstaje pole do minigolfa. Zajmie około 3300 metrów kwadratowych i będzie liczyć 18 dołków o zróżnicowanej trudności. Zdjęcia udostępnione przez Abenteuer GolfProject GmbH.
Protest mieszkańców Zgorzelca i Görlitz na polsko-niemieckiej granicy. Pracownicy transgraniczni zablokowali przejście graniczne na moście Jana Pawła II, a następnie przemaszerowali w okolice zamkniętego mostu Staromiejskiego. Dla części była to też okazja do zobaczenia się z bliskimi. Protestujący domagają się otwarcia granic. Jak tłumaczą, kwarantanna, jaką muszą przejść przy każdym wjeździe do Polski całkowicie paraliżuje ich życie i uniemożliwia normalną pracę.
25 października 2019 r. na scenie Teatru im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz Bente Kahan, laureatka Międzynarodowej Nagrody Mostu za rok 2019, odebrała statuetkę i podziękowania za mosty, jakie przerzuciła ponad uprzedzeniami, czasem i kulturami. Następnego dnia, podczas otwartego spotkania z mieszkańcami, opowiedziała o swoich motywacjach, inspiracjach i działaniach, dzięki którym od wielu lat z powodzeniem popularyzuje żydowską kulturę i historię, a także przypomina o żydowskim dziedzictwie Wrocławia.
Od wejścia Polski do Unii Europejskiej minęło właśnie 15 lat! 1 maja 2019 r. w Parku Nadnyskim mieszkańcy Europamiasta Zgorzelec/Görlitz hucznie świętowali ten jubileusz. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z Festynu Europejskiego – Na styku kultur. / Zdjęcia udostępnione przez organizatorów.
Orszak Trzech Króli nawiązuje do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Mędrcy ze Wschodu, zgodnie ze średniowieczną tradycją noszący imiona Kacper, Melchior i Baltazar, przybyli do Betlejem, aby pokłonić się dzieciątku i złożyć dary - złoto, kadzidło i mirrę.
Daniel Mach – certyfikowany hipnotyzer, trener mentalny i coach. Hipnoza od dawna jest obiektem jego zainteresowań, a od niedawna budzi ciekawość wśród mieszkańców pogranicza.
W ostatni piątek i sobotę czerwca w Görlitz na Placu Pocztowym odbędzie się kolejna edycja polsko-niemieckiego Festiwalu Wina i Smaku – Coolinaria. Impreza, która połączy młodych winiarzy z sąsiadujących obszarów Polski (Dolny Śląsk i Ziemia Lubuska) i Niemiec (Saksonia i Brandenburgia).
Koncert Tomasza Konieczngo, polskiego śpiewaka operowego, odbędzie się dziś w Hali Miejskiej (Stadthalle) w Görlitz. Artysta zaśpiewa po polsku "Podróż zimową" Schuberta.
Uwaga, miłośnicy zwierząt, obserwatorzy przyrody, sympatycy klasycznego rękodzieła, ludzie kreatywni oraz aktywni sportowo! 13 września w godzinach od 9:00 do 18:00 w ZOO Görlitz-Zgorzelec po raz kolejny odbędzie się festyn z bogatą oprawą programową.
W tym roku Śląski Jarmark Garncarski odbędzie się 18 i 19 lipca, przy uwzględnieniu specjalnych przepisów higienicznych. Na Starym Mieście w Görlitz stanie około 70 stoisk z ceramiką. Nie będzie tak jak zwykle sceny i programu rozrywkowego.
Poniemiecka nieswojość? Muzeum Śląskie w Görlitz zaprasza na spotkanie dyskusyjne wokół książek „Poniemieckie” i „Nieswojość”. Obie ukazały się pod koniec 2019 roku. Obie podejmują temat oswajania poniemieckiej spuścizny materialnej na tzw. ziemiach odzyskanych. Obie są o nas.
Drodzy świeżo upieczeni Rodzice - to wydarzenie jest skierowane do Was! Zapraszamy serdecznie na niedzielny brunch, na którym oprócz smakowitości czeka na Was garść informacji na tematy okołoniemowlęce.